Kapky v dešti

Zápisky líného programátora


5. 6. 2003

Vedro a vedro ...

Předpokládám, že nikdo nemá v současné horké době čas a zejména chuť číst natož zpracovávat nějaké příspěvky do weblogu. Již třetí tropický den za sebou mě přímo ničí. Včera jsem musel strávit během odpoledne asi dvě hodiny v neklimatizovaném autě a myslel jsem, že se uvařím.

Naštěstí se dnes kvečeru již má ochladit a snad i sprchnout ...


Autor: Zdeněk Moravec 13:43 [Trvalý odkaz]

28. 5. 2003

Weblog - fenomén nebo móda ?

Sotva jsem se odhodlal začít blogovat, je tady kampaň označující weblogy za bublinu, která nic nepřinese. Špičkoví bloggeři reagují, co ale my menší přispivatelé.

Uvědomuji si, že v tomto příspěvku zásadně porušuji všechna předsevzetí, která jsem si při začátku svého weblogování dával - nereagovat na módní vlny. Považuji za velmi nešťastné, pokud všichni novináři - weblogy, tisk, televize apod. - se v určitý čas zblázní a začnou všichni psát o tomtéž, a to jen proto, že nastala nějaká spouštěcí událost, která strhla lavinu. Téma se postupně rozvíjí a rozvíjí až se dostane někam úplně jinam a nikoho již nebaví nový článek na dané téma ani číst, natož se nad ním zamýšlet.

Nechci zde přinášet rešerše všech možných příspěvků na toto téma (ani mi to obecně moc vhodné nepřipadá, přestože jsem byl již kritizován za to, že jsem odkaz neuvedl) a ani nechci s těmito různými názory polemizovat. Myslet si může každý co chce a ani já nemám právo to měnit. Chci si jen vnitřně ujasnit, že mi tyto názory ani v nejmenším nemohou znechutit můj nápad, jak se písemně realizovat, k čemuž mi právě "technologie" weblogování dala jedinečnou příležitost.

Píšu si weblog proto, že mě to zatím baví a nemám chuť se zamýšlet nad tím, jak se to dále vyvine. Předpokládám, že podobné pocity mají i jiní začínající bloggeři, protože jinak by nebylo možné, aby vznikalo tolik nových weblogů - reálně přece nemůže v počátcích nikdo od založení svého deníčku-weblogu očekávat jakýkoliv ekonomický přínos.

Struktura weblogu podle mého názoru prozrazuje hodně o jeho autorovi - je jasně vidět, kdo je typ jdoucí do hloubky problému a střádající znalosti a novinky z poměrně úzké oblasti a kdo je typ těkající od tématu k tématu a všude zůstávající víceméně na povrchu (jako já). Právě pro druhý typ autorů je weblog ideální výrazový prostředek a často může sloužit nejen k utřídění názorů ale i k přechodu na více sofistikovaný způsob realizace.

Takže asi tolik - já zatím v blogování (weblogování) budu pokračovat kdyby čert na praseti jezdil.


Autor: Zdeněk Moravec 18:00 [Trvalý odkaz]

27. 5. 2003

Proč kapky v dešti ?

Máte problém jak vysvětlit jméno svého weblogu. Pro mne je to snadné, přestože si to pravděpodobně nikdo nespojí. Stačí však malé zamyšlení ...

Až dosud (donedávna, ten čas tak letí) můj skromný weblog deníček nesl pouze jméno "Osobní weblog". Není to špatné, konec konců pes detektiva Colomba (anglicky Columba) se také jmenoval "pes" a pravděpodobně jej to nijak nevyvádělo z míry. Protože však na můj web byl namířen odkaz z jiné stránky a dalo se tedy předpokládat, že ke mně občas někdo zabloudí, nezbylo než vymyslet jméno, kterým se bude můj veblog lišit od těch ostatních.

Tak tedy Kapky v dešti. Těmi kapkami pochopitelně myslím své skromné příspěvečky do celkového psaného bohatství českého internetu. A tím deštěm? Stejně pochopitelné je myslím i to, že téměř bez jakékoliv možnosti uchopení zde bez ladu a skladu a ze všech stran internetu prýští informace více i méně zajímavé, důležité, čtivé a bůhvícoještějaké obdobně jako při letní bouřce v horách.

Jak oddělit 1% zrní od 99% plev?

Byl jsem poučen, že dnes již "každý" používá RSS prohlížeč (například FeedReader). Stáhl jsem z internetu, vyzkoušel a zatím se mi moc nelíbí. Z názvů článečků stejně většinou nepoznám, jestli mě problém zaujme nebo ne. Takže alespoň nahlédnu ... Mohl bych sice vynechat návštěvu míst, kde od včerejška nic nepřibylo, ale takových míst zase tolik není. Takže zatím odloženo na neurčito, zejména kvůli tomu, že bych musel projít spoustu stránek a zavést si je do RSS prohlížeče.

Ale něco se s tím pravděpodobně bude muset dělat (míněno já s tím budu muset něco dělat, protože času postupně ubývá jak zajímavých stránek přibývá ; - ) ).

Proč tedy Kapky v dešti? Je to jasné - když mohou všichni, proč ne já?


Autor: Zdeněk Moravec 15:33 [Trvalý odkaz]

23. 5. 2003

Harry Potter ukraden !!

Napište si svou vlastní knihu o Harry Potterovi. Prostředí máte již skvěle nastaveno, hlavní postavy také, takže stačí jen sednout a obohatit nás o novou verzi Tajemné komnaty.

Již delší dobu se příznivci Harryho Pottera a znalci pojmů jako potlouk, Avada Kedavra nebo mozkomor těší na další v pořadí již páté pokračování brilantního seriálu (volně navazujícího, takže lze v podstatě začít číst kdykoliv) o Harry Potterovi. Tento díl se má jmenovat Harry Potter a řád Fenixe a jeho vydání je plánováno na 21.červen 2003 (v anglické verzi).

Odněkud z hlubin se však náhle vynořila pravděpodobně někým jiným napsaná pirátská verze tohoto pátého dílu (původně psaná rovněž anglicky). Název je stejný, ale obsah (pravděpodobně) ne. Nějaký jiný autor se prostě rozhodl na základě popularity HP jako anonym přispět do pokladnice světové pohádkové sci-fi.

Proč ne? Kdokoli může dělat cokoli, jak již objevila Betty MacDonaldová, a tedy i psát knihy, zejména pokud neuvede své jméno a pokud nebude chtít peníze. Zajímavé na celé věci je, že toto amatérské dílo je překvapivě docela dobré. Ledacos by se samozřejmě dalo vytknout - zejména překvapivé obraty ve stylu dosud jednoznačně se chovajících postav a poněkud velký prostor poskytnutý soubojům (samozřejmě kouzelnickým) všeho druhu, ale v zásadě se toto dílko dá docela dobře číst.

Překlad do češtiny, jakkoliv kostrbatý se přitom očividně dá pořídit mnohem rychleji než to, co avizuje Albatros - česká verze nového Harryho Pottera má totiž česky vyjít až v únoru 2004 !


Autor: Zdeněk Moravec 10:05 [Trvalý odkaz]

21. 5. 2003

Jiné programy pro tvorbu weblogu

Postupně se začíná vytvářet kategorie Web. Další její členění již by v současné době bylo přespříliš, přestože se nabízí např. WebLog, Scriptovací jazyky apod.

Jak jsem se zmínil v předchozím motivačním článku, jistě existují i jiné programy pro generování weblogu, než mnou v současnosti používaný EasyBlog.

V zásadě se takto vytvářené weblogy dělí na dva druhy:

  1. dynamicky generované weblogy - na web se posílají pouze nové příspěvky a příslušný Content Management System na daném webu nejčastěji pomocí scriptů v PHP generuje z průběžně posílaných příspěvků strukturu webových stránek
  2. staticky generované weblogy - na web se posílají celé html stránky vygenerované na lokálním počítači pomocí speciálního programu. Obvykle se nový příspěvek doplní do aktuální stránky s posledními příspěvky a do příslušného archivu.

EasyBlog patří k systémům druhého typu.

V současné době je na webu volně k dispozici takové množství systémů obou druhů, že je téměř nemožné se v tom vyznat. Narazil jsem však na zajímavý článek, který doporučuji k přečtení : The Weblog Tool Roundup.

Jak jsem pochopil, EasyBlog je dosud v počáteční fázi vývoje. Proto se pokusím v nejbližší době navrhnout některá vylepšení systému ve směru, který pro mne osobně bude znamenat největší přínos.


Autor: Zdeněk Moravec 15:01 [Trvalý odkaz]

Potvrdilo se, že okap půjde opravdu venkem ;-))

Přestože jsme investovali do pražského bytu nemalé peníze, bydlení kvalitní není. Co s tím? Pomůže alespoň neustálé upozorňování a vymáhání oprav?

Sláva !!! Po dnešním ranním rozhovoru s p.Štěpánkem a dalším zástupcem stavební firmy, jehož jméno jsem nezachytil, jsem byl znovu ujištěn, že okapová roura bude opravdu přeložena a vedena po vnějším okraji domu. Tímto tedy doplňuji informaci z předchozího článku.

To asi po roce od poslední havárie a po třech letech od zakoupení bytu s touto závadou mimo jiné znamená, že přijdu o zajímavou atrakci - vodopád na zdi, na kterou se chodili s obdivem dívat stavebníci z dalekého okolí.

Toto přeložení není rozhodně v našem bloku jediné - v poslední době jsem pozoroval již několik takovýchto přeložení, což mě upevňuje v naději, že se operace skutečně realizovat bude.


Autor: Zdeněk Moravec 09:59 [Trvalý odkaz]

20. 5. 2003

Web a evoluční biologie

Narazil jsem na dost zajímavý článek Strategie přežití webu, který se pokouší srovnávat zákony evoluční biologie se zákony vývoje a životaschopnosti webových stránek a aplikací. Myslím, že stojí za přečtení a zamyšlení.

Je zřejmé, že pro většinu firem znamená budování a správa často rozsáhlých systémů webových stránek spíše náklady než okamžité zisky, ze článku je možné vydedukovat, co firmy vede k tomu, aby tyto prostředky investovaly.


Autor: Zdeněk Moravec 11:23 [Trvalý odkaz]

19. 5. 2003

Volební právo dětí

V poslední době se rozvířila zejména v tisku velmi dehonestujícím způsobem vedená diskuse na téma zavedení volebního práva dětí - přesněji řečeno možnost, aby za své děti volili rodiče. Samozřejmé je sice, že pánové Svoboda a Kvapil z KDU-ČSL, kteří návrh předložili, mohli postupovat poněkud více zeširoka a veřejnost (zejména laickou) na problém lépe připravit. Není však rozhodně povzbuzující, že veškeré politické strany i média se rozhodla čelit tomuto návrhu nikoli vysvětlující argumentační metodou, ale metodou posměchu.

Myšlenka je rozhodně zajímavá a přestože nepředpokládám, že by toto volební právo dětí v brzké době mohlo být skutečně reálně prosazeno do našeho volebního systému, je možné a nutné tento návrh analyzovat. Při tomto postupu by jistě rychle vypluly na povrch jeho veškeré plusy i minusy - moje žena například poměrně rychle odvodila, že by tato možnost ve spoustě rodin mohla navodit manželskou krizi, protože rodiče by se často na "volbě za dítě" nemuseli shodnout.


Autor: Zdeněk Moravec 13:44 [Trvalý odkaz]

16. 5. 2003

Okap půjde venkem

Už jsem se ani neodvažoval doufat, že se to stane. Na příší středu jsem si domluvil schůzku ohledně přeložení okapového svodu, který je v naší novostavbě inteligentně zabudován dovnitř zdi a způsobuje masivní průsaky vody do našeho pražského bytečku. Vzhledem k tomu, že tento okap ústí kolmo dolů dovnitř terasy nad naším bytem, nepomáhá žádná oprava dlaždic na této terase. Dříve nebo později prostě začne zase téct.

Podle mého dnes již dlouholetého názoru pomůže jedině přeložení tohoto okapu a jeho vedení vnějškem - po okraji budovy. Zdá se, že tento můj názor se již nyní stává akceptovatelným i pro stavební firmu IPB Real a že se toto přeložení v nejbližší době uskuteční. O výsledku budu referovat příští týden.


Autor: Zdeněk Moravec 10:47 [Trvalý odkaz]

15. 5. 2003

Weblog na webu

Skvělé !!! Podařilo se mi umístit svůj zatím pouze 2 dny starý weblog na web. Konkrétně na www.sweb.cz. Přístup pomocí automatického přenosu přes ftp protokol (tedy automatického až na stisknutí jednoho tlačítka).

Předpokládám, že se již příliš nedivíte obrovské rychlosti realizace celého projektu, o kterém jsem pouze včera začal uvažovat a dnes již mám zautomatizovaný celý postup tvorby webu se skvělými parametry pro rychlost a jednoduchost založení nového příspěvku.

Musím přiznat, že již začínám chápat, proč se weblogování stává tolik populárním způsobem tvorby vlastních www stránek. Pro poskytnutí důkazu, kdy jsem vlastně začal, viz též můj předchozí článek.


Autor: Zdeněk Moravec 15:59 [Trvalý odkaz]Provoz weblogu

V současné době je můj weblog stále v testovacím provozu, proto veškeré vzhledové nedostatky berte s rezervou. Postupně bude docházet k vylepšením nejen ve vzhledové, ale i v obsahové formě.

Můj webový deník je zaměřen na všeobecné problémy vyplývající z mé existence. Dosud jsem nezískal natolik strukturovanou představu o kategorizaci příspěvků, že všechny příspěvky spadají pouze do jedné kategorie.
Archives
Weblogs

Links

Special